Grocery Shopping

by GettingFreedom on November 8, 2008

I did all my grocery shopping for the next 2 weeks yesterday. I’ve been saying this for quite some time now, but yesterday finally convinved me….I’m DONE shopping on Fridays!!! I would rather go on Monday. Walgreen’s was all out of deals, again…..and every store (I only went to 3) was packed! I waited in the checkout line at WalMart for over 1o minutes…and I was next in line! I’m not a huge fan of random clothes shopping…but I love to grocery shop and bargain shop…it is very relaxing to me…but not when the store is crammed full, and the cashiers move slower than a 7 year itch!

Anyway…I was exhausted when I came home yesterday…so I didn’t snap a pic. Plus…there wasn’t any stellarly awesome deals.

I did manage to get all of the items needed for the next 2 weeks meals (minus eggs and sausage I’m picking up at a local grocery store. Total of about $6 for 2 dozen eggs and 4 saugages) and stock up on meat and flour AND come in under budget! Oh yeah!

I spent a total of $128 (I round up). Leaving me with $22.

I bought:
WalMart
10 lbs of hamburger meat ($1.30/lb!!) $13 (this is enough for 10 meals)
(2) 5 lbs Whole Wheat Flour (used (2) $1 off coupons) $3.72 (DH siad with all the baking I’ve been doing lately, all the flour will be gone by the next shopping trip in 2 weeks! Lets hope it lasts a bit longer than that!)
(2) Scott Extra Soft (Used $1 MQ and .75 MQ) $3.61
Chocolate Syrup $1.28
Vinegar (for fabric softener) $2.18
Sandwich bags, 100ct $2.48
Ronzoni Smart Taste Spaghetti (used $1 MQ) .50
(2) Carnation Evaporated Milk (Used $1/2 MQ) .88
(2) Roast Beef LM $5.76
(2) Starkist Creations Tuna (used (2) $1 MQ) $1.44
BBQ Sauce $1.16
Creamer $1.97
(2) Chunk Pineapple (finally remembered to buy it!) $1.88
Whole Chicken Roaster (for upcoming meal plan) $6.36
(2) Pledge Wipes (used (2) $1.50 Q) $1.76
Scrubbing Bubbles bathroom cleaner (Used $2 Q) .46
(2) SB Toilet Gel ( I LOVE THIS STUFF!!!) (Used (2) $2 Q) $3.88

After tax: $56.49

Aldi
(4) Gallon Milk 10.72
Saltine Crackers .79
Margarine 1.69
Peas .95
3# Smoked Sausage 3.69
Cubed Ham 2.59
5 lb All purpose flour $1.76
Cabbage $1.49
(2) Mixed vegtables .98
(4) Frozen OJ $4.76
Velveeta type cheese $3.79
(2) bags Boneless Skinless Chicken (This will get us about 4-6 meals) $13
Heavy Whipping Cream $1.59
Pancake Mix $1.29
Eggo Mini Muffin Tops (treat) $1.89
Powdered Milk $5.99 (I’m going to try and use this exclusively in baking. I was going to do the half milk, half powdered milk in the jug…but then I realized that this is no cheaper than if I were to buy a gallon of milk. It is actually higher! So…I’m curious as to what everyone else pays for powdered milk)
3 lbs Long Grain Rice $1.79
Brown Sugar .88
(2) Cream Cheese $1.98
Shredded Cheese $2.99
Bacon $3.99

After Tax: $71.31

***Oh…forgot to add that I went to the bread store and picked up 3 loaves of Sara Lee Honey Wheat Bread for $3.12 after tax. That brings my total to $131.00***

**I’ve had a lot of questions over the past month or so asking me what my $300/mo buys…so I thought that I would give everyone an insight into my trips. Hopefully I can get switched to shopping on Mondays, and I will be able to put up pics.

Related Posts with Thumbnails






{ 8 comments… read them below or add one }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: